Rubio väntas vittna mot tidigare rumskamrat
USA:s utrikesminister Marco Rubio väntas vittna i rättegången om sin tidigare vän David Riveras misstänkta affärer med Venezuelas ex-diktator Nicolás Maduros regim. Det skriver Axios.
Rivera är en av dem som åtalas för att ha arbetat för Maduroregimen genom ett mångmiljonavtal med Venezuelas statliga oljebolag, samtidigt som de misstänks ha bedrivit lobbyverksamhet i USA utan att vara registrerade som utländska agenter.
Enligt sajtens uppgifter var Rubio först kallad som ett försvarsvittne, men bad att i stället kallas som vittne av åklagaren. Rubio har länge försökt distansiera sig från Rivera och den här uppgiften kan ses som ett tecken på det.
Rubio och Rivera bodde ett tag i samma hus när de i början av 2010-talet var lokalpolitiker i Florida.