Rysk ex-minister: Ryssland står inför svår turbulens
Bilden av en president med läget under kontroll har rämnat – nu går Ryssland in i en tid av växande turbulens. Det säger oppositionspolitikern Vladimir Milov till Ekot efter Wagnergruppens revolt i helgen.
Milov, som en kort period var vice energiminister i Vladimir Putins första regering, befinner sig i exil i Vilnius. Han säger att många som arbetar ”inom Putinsystemet” har varit trygga med att Putin löser de problem som uppstår. Att Wagners styrkor började marschera mot Moskva kan ha förändrat den bilden i grunden.
– Entusiasmen för att arbeta i ett sådant system kommer minska, systemet kommer degradera. Alla slags kriser riskerar att följa, ekonomiska, sociala och säkerhetsmässiga, säger Milov.
Systemet faller inte i morgon, men när det gör det ”blir det inte roligt”, säger Milov.