Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Vice ordföranden i det ryska säkerhetsrådet Dmitrij Medvedev besöker militärer vid en träningsanläggning.
Vice ordföranden i det ryska säkerhetsrådet Dmitrij Medvedev besöker militärer vid en träningsanläggning. (AP)
Ryska invasionen • Striderna

Rysk mutdömd borgmästare ger sig ut för att strida

Av Henrik Svensson
Publicerad: 14 jan. 2024
ANNONS

Oleg Gumenjuk, tidigare borgmästare i den ryska staden Vladivostok, har anmält sig för att strida i Ukraina, uppger hans advokat för den ryska tidningen Kommersant. Nyhetsbyrån Reuters skriver att Gumenjuk förra året dömdes till tolv års fängelse för att ha tagit emot mutor på motsvarande omkring fem miljoner kronor.

Tiotusentals ryska fångar har nappat på ett erbjudande om att ta värvning i utbyte mot benådning om de överlever striderna vid fronten.

Gumenjuk tjänstgjorde som borgmästare i Vladivostok mellan 2018 och 2021. Han avgick efter massiv kritik från lokala och federala myndigheter.

ANNONS
Det var Wagnergruppen som var först ut med att värva fångar
Reuters  · Ofta betalvägg
Gumenjuk fick sin dom 2023
www.rferl.org
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Ryska invasionenStridernaUkrainaRysslandEuropa

By i Charkiv-regionen attackerad av Ryssland

En by i Charkiv-regionen har attackerats av ryska drönare och robotar under natten, rapporterar TT med hänvisning till regionens guvernör Oleh Synjehubov.

3 tim
Brandmän släcker bränder efter en omfattande attack på Kharkiv tidigare denna månad.

Källor: Musk gav ordern om att begränsa Starlink i Ukraina

Elon Musk beordrade begränsningarna av Starlink i Ukraina, enligt källor till Wall Street Journal. Beslutet ska ha orsakat panik i Kyjiv och förvirring inom Trumpadministrationen.

I går 22.33
Elon Musk och Donald Trump. Arkivbild.

Zelenskyj efter skarpa kritiken: Har pratat med Rubio

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har nu varit i kontakt med USA:s utrikesminister Marco Rubio, uppger han på X. Meddelandet kommer dagen efter att Zelenskyj och anonyma regeringspersoner anklagat USA för att, på olika sätt, försvåra för Ukraina att försvara sig mot Ryssland.

I går 09.26
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Larmet från fronten: USA håller tillbaka vapen och begränsar Starlink

Ukraina slår larm om att satellitnätverket Starlink alltjämt begränsas för landets militär. Samtidigt yttrar ukrainska militärer en farhåga om att USA medvetet fördröjer vapenleveranser till landet, skriver Kyiv Independent.

19 oktober, 17.37
En äldre kvinna leds ut ur ett bombat hus i Zaporizjzja i sydöstra Ukraina.