Ylva Johansson. (Tomas Oneborg / SvD / TT / TT NYHETSBYRÅN)

S-kritik mot egna målet: ”Insatserna räcker inte”

Ett av Socialdemokraternas viktigaste löften inför valet var att ha Europas lägsta arbetslöshet 2020. Nu medger arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S) inför S-kongressen nästa helg, som i stort kommer domineras av jobbfrågan, att regeringens insatser är otillräckliga
–  Det är rätt mycket mer som måste göras än vad som är gjort i dag. Tittar man på de åtgärder som är gjorda eller aviserade, så kommer det inte att räcka, säger hon i en intervju med Dagens Nyheter.
Inte heller LO-ordförande Karl-Petter Thorwaldsson, som även är ledamot i S verkställande utskott, ser särskilt ljust på målet.
–  Allt detta kommer att tarva stora, stora satsningar. Men jag har inte tolkat siffrorna i vårändringsbudgeten som sista ordet i att få ned arbetslösheten till Europas lägsta 2020. Det måste komma fler åtgärder, säger han.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen