Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(FREDRIK SANDBERG / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Valextra • S slutspurt

S nya löfte: en miljard till traineejobb på fritids

Av Hanna Åkesson
Publicerad: 31 aug. 2014
ANNONS

Socialdemokraterna fortsätter att presentera vallöften som ska få unga ut på arbetsmarknaden. Partiet har tidigare föreslagit satsningar på traineejobb inom skolan och äldrevården. Nu vill S lägga en miljard kronor årligen på 7 000 traineejobb på fritidshem och 400 miljoner på läxhjälp för alla barn och unga.

ANNONS
Vill dessutom stärka fritidshemmens kontakter med kultur- och föreningsliv för 300 miljoner
TT
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
ValextraS slutspurtSocialdemokraternaPolitik

Löfven om Reinfeldt: ”Har det gått en propp?”

Under ett torgmöte i Södertälje på lördagen talade Stefan Löfven om Socialdemokraternas satsningar på framtiden. Det som stack ut i talet var hans hårda ord om terroristgruppen IS, rapporterar Expressen. Efter talet passade S-ledaren också på att gå till angrepp mot Fredrik Reinfeldt. Tidigare under dagen hade statsministern under ett tal i Kungsträdgården i Stockholm kritiserat S förslag om traineejobb. Bland annat jämförde han S politik med Östtyskland. – Jag vet inte vad jag ska säga, om det har gått en propp eller inte. Det är oförskämt att jämföra ungdomsjobb med DDR, då har man lite mer att förklara, säger Löfven till Expressen.

6 september 2014, 17.40

Tysk draghjälp i S valspurt: ”Ska ge min vän stöd”

Socialdemokraterna får extra draghjälp från Tyskland i valrörelsen. Sigmar Gabriel, partiordförande för SPD och vice förbundskansler, tillbringade delar av sin lördag med S-ledaren Stefan Löfven. – Jag är här för att försöka ge min gode vän Stefan Löfven stöd, sade Gabriel till TT via en tolk. Löfven och Gabriel var först vid Olof Palmes grav i Stockholm. Därefter gick resan vidare till Södertälje för ett besök på Scania.

6 september 2014, 14.19
Tysklands vicekansler Sigmar Gabriel och Stefan Löfven.

Löfvens löfte: 6 000 jobb till arbetslösa i skolan

Socialdemokraternas senaste vallöfte är ännu en jobbsatsning. Partiet vill skapa 6 000 jobb i skolan för långtidsarbetslösa. Det skriver Aftonbladet. – Vi ska dra ner på lärarnas administration och samtidigt se till att människor i Fas 3 får möjlighet till ett riktigt arbete, säger S-ledaren till tidningen. Extratjänsterna ska ha kollektivavtalsenliga löner som bekostas av staten och vid sidan av arbetsuppgifterna ska de arbetslösa få introduktion och utbildning som är särskilt anpassad efter dem. Totalt avsätter S 400 miljoner kronor om året från 2015 för extratjänsterna.

21 augusti 2014, 06.29