”Sätt in svenska Jas-plan i kampen mot IS”
Ebba Busch Thor inledde sitt tal i Almedalen med att prata om försvarspolitiken, som enligt henne handlar om mer än stridsfordon och korvetter.
– Ytterst handlar det om något större. Att värna våra viktigaste värden; frihet, människovärde, rättvisa och demokrati.
Hon öppnade också för ett Nato-medlemskap.
– Ensam är inte stark, sa hon.
KD-ledaren upprepade dagens förslag om en lagändring som gör det möjligt att döma personer som strider med IS för landsförräderi.
– Vi bör sätta in svenska Jas-plan i kampen mot IS, sa hon också.
Även tvisten om pappamånaderna kom upp på agendan och Busch Thor nämnde att hon själv blev mamma i maj.
– Plötsligt var det Stefan Löfven som hade bättre koll på hur mitt livspussel skulle lösas. Märkligt, va? Det var ingen som hade berättat det om att bli förälder, att Stefan Löfven plötsligt kliver in och hjälper till.