Schulman: Vill inte se militär på nationaldagen
Alex Schulman skriver om Västerbottens museums nationaldagsfirande. Det blev nationellt tvisteämne efter att Försvarsmakten fick ett nej till deltagande av programsamordnaren Lillemor Elfgren, av hänsyn till ”nya svenskar” från traumatiska förhållande. ”Reaktionerna var vildsinta. Både högt uppsatta M-politiker och så kallat vanligt folk tycker nu att detta är kränkande inte bara mot Försvarsmakten, utan mot hela riket”, skriver Schulman. Själv är han ”gammal svensk” men vill ändå helst slippa se vapen och militära fordon.
”Jag tycker det är ok att vi har en försvarsmakt. Men jag vill inte ta del av den över huvud taget. Jag vill inte se den. Jag vill inte att militären ska spela framträdande roller under nationella firanden”, skriver han.
”Jag vill inte se fanor och kolonner. Jag vill inte höra marschmusik. Jag vet att Adolf Hitler gillade sånt. Och diktaturstater lite här och var i världen kör mycket med de där grejerna. Men jag vill inte att Sverige ska vara ett sånt land”.