Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(TT)
SD-festivalen

SD:s hemliga artist: Tidigare medlem i Boppers

Av Martin Mederyd Hårdh
Publicerad: 26 aug. 2016
ANNONS

Flera artister som var bokade till Sverigedemokraternas festival i Sölvesborg har hoppat av. Men en återstår och presenteras som ”stor svensk artist” i programmet: Peter Jezewski, känd som en av de tidigare medlemmarna i coverbandet The Boppers. Det rapporterar Expressen.
– Oavsett vad man har för åsikter så tycker jag att alla har rätt till god musik. Jag har ju spelat för Socialdemokraterna någon gång, och på fängelser. Alla har rätt att få höra rock’n’roll.
Han säger till tidningen att han sympatiserar med ”stora delar” av vad SD står för.

ANNONS
”Jag räknar med att få någon smäll på käften, men jag får så mycket smällar ändå”
Expressen
Ultima Thule och Jimmie Åkessons eget band spelar
Göteborgs-Posten
bakgrund
 
Peter Jezewski
Wikipedia (sv)
Peter Andrzej Jezewski, född 10 april 1957, är en svensk tidigare basist, gitarrist och sångare i The Boppers. Han lämnade gruppen 1993 och bildade bandet Peter and the Chiefs. Detta band gav ut sin första skiva 1994. Han spelade också i bandet The Silhouettes. Jezewski återförenades tillfälligt med The Boppers 2002. Han är inte längre medlem i bandet men spelade i Boppers i föreställningen Jerka på Stora Teatern, Göteborg hösten 2003. Peter har även medverkat i succéshowen Ung rebell som gått för fulla hus på Scalateatern. 2006 medverkade Jezewski också i filmen Förortsungar som karaktären Johnny. Jezewski är sedan 2011 aktuell i den kritikerrosade showen "Be bop a luba" som sätts upp på konserthus runt om i Sverige. Gästartister i showen är bland andra Svenne Hedlund och Tone Norum. En liveskiva och DVD inspelad under turnén släpptes 2013. Sommaren 2013 uppträdde Jezewski på Allsång på Skansen där han framförde Boppers-låten "Jeannies coming back" i en modernare tappning. Peter Jezewski var innan tiden i The Boppers med i punkbandet Tungt sjukhus, omnämnt i Thåströms låt Brev till 10:e våningen.
Annons
Blommor till Halloween — se Euroflorists buketter och beställ med leverans till dörren
Euroflorist
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
SD-festivalenPolitikSverigedemokraternaMusik

”Åkesson visade sin makt – gav Jezewski en hitlåt”

På Facebook uppmanade SD-ledaren Jimmie Åkesson sina följare att stödja sångaren Peter Jezewski. Ett par timmar senare toppade The Boppers-profilen den svenska Itunes-listan med tjugo år gamla ”Jeannie´s coming back”. Orsaken till Åkessons utspel var att Jezewski då såg ut att förlora uppdrag på grund av att han gått ut med sitt stöd för Sverigedemokraterna. Aftonbladets Fredrik Virtanen konstaterar att Åkesson har ”visat sin makt” när ”en total föredetting ” därmed passerade Beyoncé, Laleh, Miriam Bryant och Justin Timberlake ”genom att komma ut som främlingsfientlig SD-anhängare”: ”Det otäcka är att fundera på vad Jimmie Åkesson uppmanar fanatikerna att göra nästa gång. Det otäcka är att fundera på vad SD:s ledning i smyg uppmanar sina nätsoldater att göra just nu”, skriver han.

5 september 2016, 11.55
Åkesson på Facebook, Jezewski 2003, arkiv.

Vändningen: Hotell ber Boppers-sångare om ursäkt

Hotellet Gustaf Fröding i Karlstad ställde in Boppers-sångaren Peter Jezewskis julshower efter att det kommit fram att han sympatiserar med Sverigedemokraterna. Nu tvingar hotellkedjan Best Western hotellet att backa, rapporterar SVT Kultur. – Peter Jezewski kan vänta sig att bli inbjuden till Gustaf Fröding på nytt samt få en ursäkt av hotelledningen. Vi står inte bakom hotellets värderingar. Vi välkomnar alla gäster, personal och artister oavsett politisk åsikt, säger Johan Kukacka, vd för Best Western i Skandinavien, till SVT. Sverigedemokraterna har hotat med att ställa in alla partiets bokningar hos Best Western om inte Jezewski får en ursäkt från hotellet, enligt TT.

1 september 2016, 16.42

Hotell bombhotat efter bojkott av Boppers-stjärna

Ett hotell i Karlstad har bombhotats, skriver Expressen. Polisen misstänker att hotet har koppling till att hotellet bokade av flera planerade spelningar med The Boppers-profilen Peter Jezewski efter att han sagt att han ”till stora delar” sympatiserar med Sverigedemokraterna. – Det finns ingen anledning att tro något annat, säger Tommy Lindh, presstalesperson hos Värmlandspolisen, till tidningen.

1 september 2016, 13.30

Boppers-stjärna stöder SD: ”Kostade halv miljon”

Förra helgen uppträdde Peter Jezewski, tidigare sångare i rockbandet The Boppers på Sverigedemokraternas festival i Sölvesborg. I en intervju med Expressen berättade Jezewski att han sympatiserade med ”stora delar” av partiets politik. Några dagar senare kontaktades han av ett hotell i Karlstad som ställde in fem bokade spelningar med artisten. – Jag förlorade en halv miljon kronor på det. Men det som tar hårdast är att de ger sig på mina demokratiska rättigheter. Nu vill jag varna alla artistkollegor: Berätta inte var ni står politiskt, säger Jezewski till Expressen.

1 september 2016, 09.27
Jezewski, SD.s festival.