Hem
Arkivbild samt ansvariga åklagaren Sara Nilsson (TT)

Seglade 290 kilo kokain över Atlanten – flera döms

Flera män döms till fleråriga fängelsestraff för inblandning i omfattande narkotikasmuggling över Atlanten. Det rapporterar TT.

Sommaren 2020 ska en segelbåt ha lämnat Brasilien, lastad med 290 kilo kokain. Två månader senare ska seglatsen ha nått Spaniens kust. Transporten ska ha utförts av svenska medborgare.

Den 69-årige ”kaptenen” greps i Frankrike i november 2022 och har varit häktad i Sverige sedan i augusti. Han döms till tolv års fängelse för synnerligen grovt narkotikabrott, ett strängare straff än vad som är föreskrivet, eftersom mannen återfallit i brott.

Fyra av de andra inblandade döms till fleråriga fängelsestraff, där det längsta sätts till åtta år, skriver Aftonbladet.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen