Hem
Arkivbild (Fredrik Sandberg/TT)

Sidas generaldirektör får sluta – ersätts i morgon

Biståndsmyndigheten Sidas generaldirektör Jakob Granit avgår, rapporterar Expressen.

Sidas överdirektör Hanna Hellquist kliver in som tillförordnad generaldirektör redan i morgon. Det framgår inte vad den plötsliga förändringen beror på.

Jakob Granit ska i stället bli generaldirektör i regeringskansliet där han ska bidra till utvecklingen av den svenska biståndsarkitekturen. Det skriver regeringen i ett pressmeddelande enligt TT.

Bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) skriver i en kommentar till DN att myndighetens arbete håller på att läggas om och att ”för att ta nästa steg i reformeringen är den sammantagna bedömningen att det behöver ledas av någon annan”.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen