Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Illustrationsbild av gymnasieelever.
Illustrationsbild av gymnasieelever. (Hasse Holmberg / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Debatten om skoluniformer

Skolan får anmärkning – men inte för klädkraven

Av Peter Johansson
Publicerad: 20 jan. 2021
ANNONS

Jensens grundskola i Göteborg hotade med att straffa elever som begått brott genom att placera dem i en särskild undervisningsgrupp. Nu får skolan en anmärkning av Skolinspektionen, skriver DN.

– Det är inte förenligt med skollagen att besluta om dessa åtgärder. Det är inga disciplinära åtgärder utan de är till för att ge elever särskilt stöd när de har behov av det, säger utredaren Eva Hansson till tidningen.

Skolan har även framfört önskemål om hur eleverna bör klä sig. Till exempel uppmanades de att undvika mjukisbyxor och magväskor eftersom det enligt skolan kunde ge associationer till kriminalitet.

Skolinspektionen har inte haft några invändningar mot klädesrekommendationerna.

ANNONS
Jensen grundskola Göteborg ska senast den 16 april komma in med en skriftlig redogörelse vilka åtgärder som vidtagits
Dagens Nyheter
Skolinspektionen utreder Jensens grundskola (Oktober 2020, betalartikel)
Göteborgs-Posten
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Debatten om skoluniformerSkola & utbildningBarn & ungaSkolinspektionenGöteborgVästra Götalands länStorgöteborg

Göteborgsskola som vill stoppa mjukisbyxor utreds

Jensens grundskola i Göteborg utreds av Skolinspektionen efter att flera vårdnadshavare framfört kritik till kommunen. Det rapporterar GP.

26 oktober 2020, 06.35
Illustrationsbild

Klädkod-rektor kan vara skyldig till diskriminering

Klädkoden på Jensens grundskola i Göteborg – där rektorn Sebastian Nyrén Vanneryr meddelat att skolan är emot plagg som kan associera till machokultur och kriminalitet – kan bryta mot yttrandefriheten. Det säger Maria Refors-Legge, doktorand i utbildningsrätt vid Stockholms universitet, till tidningen Läraren.

24 oktober 2020, 10.54
Illustrationsbild.

V vill granska friskolors klädkoder: ”Odemokratiskt”

Vänsterpartiet vill att Skolinspektionen ska granska vilka friskolor i Göteborg som rekommenderar en viss klädsel till sina elever, rapporterar Göteborgs-Posten.

6 oktober 2020, 11.09
Illustrationsbild