Skolkoncern kräver möte med myndigheter i dag
Skolverket och Folkhälsomyndigheten borde omedelbart ta fram ett regelverk för hur skolorna ska hantera oron för nya coronaviruset. Det tycker Paula Hammerskog, trygghetsdirektör för skolkoncernen Academedia som driver många skolor i bland annat Stockholmsområdet.
– Vi har en oro i samhället som man visserligen inte ska låta sig styras av men som man måste ta hänsyn till, säger hon till Expressen.
Bland annat önskar hon att myndigheterna klargör om det är giltig frånvaro att stanna hemma av oro för smittspridning. Hon önskar att detta regelverk tas fram i dag med företrädare från skolorna innan många återvänder till skolan efter sportlovet.
Läs mer
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen