Sparekonom: Kommer ”stora, stora” höjningar i oktober
Efter att Riksbanken i förra veckan drämde till med en 100-punktershöjning av räntan väntar en lång period av stigande boräntor, skriver Aftonbladet.
Flera banker har redan höjt sina listräntor rejält och i vissa fall med 75–100 punkter på ett bräde. Enligt Nordnets sparekonom Frida Bratt hör det till ovanligheterna.
– [D]e brukar göra det stegvis. Men vi kommer att se stora, stora höjningar i oktober, säger hon till sajten.
Bratts råd till hushållen är att inte stirra sig blind på listräntorna utan att i stället hålla koll på snitträntorna och att jämföra olika banker.
Läs mer
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen