Hem
SSAB i Oxelösund, vd Martin Lindqvist. (TT)

SSAB varslar 465 anställda i Oxelösund och Borlänge

Den förlusttyngda ståltillverkaren SSAB har inlett förhandlingar om att minska antalet anställda med högst 465 personer. Främst berörs verksamheterna i Oxelösund och Borlänge. Även i Luleå och Stockholm väntar neddragningar, enligt ett pressmeddelande från bolaget.
Som mest kommer 415 av varslen att beröra Sverige, 265 tjänstemän och 150 arbetare. Resterande del gäller Finland.
Sedan samgåendet med finska stålkoncernen Rautaruukki har SSAB skurit ner 1 300 arbetstillfällen. De nu varslade neddragningarna är en fortsättning på samordningen mellan företagen samt även en effektiviseringsåtgärd, skriver SSAB i ett pressmeddelande.
– Det finns en fortsatt överkapacitet på marknaden som påverkar prispressen på stålprodukter. Det innebär att vi måste fortsätta att stärka vår relativa konkurrenskraft, både genom synergier och att anpassa sättet vi arbetar på, säger vd Martin Lindqvist i pressmeddelandet.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen