Hem
Nyamko Sabuni och Ulf kristersson. (TT)

Statsvetare: Troligt att L tar sikte på M-väljarna

Erik Ullenhags besked att han ger upp kampen om att bli näste L-ledare innebär också att Jan Björklund-sidan förlorade den sista maktstriden i partiet. Det menar statsvetaren Svend Dahl, som också är chef för Liberala nyhetsbyrån.

Enligt honom är den stora frågan nu hur utmanaren Nyamko Sabuni tänker positionera partiet och vilka väljare som är målet. Mycket pekar enligt Dahl på att L kommer konkurrera med M om de ”borgerligt sinnade” väljarna, vilket på sikt också innebär att man behöver distansera sig från samarbetet med Socialdemokraterna.

– Man kan inte gå in i valrörelsen 2022 som ett stödparti åt S om man vill locka dessa väljare, säger Dahl till Expressen.

DN:s ledarskribent Amanda Sokolnicki anser att det blir svårt för Sabuni att ena partiet.

– Jag tror inte heller att det är hennes ambition, säger hon i P1-morgon.

Mer om L-ledarstriden

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen