”Stinsen” tjänade miljoner på aktier – fyller 100 i dag
Köp aktier i företag där du förstår affärsidén. Var lugn och sansad. Köp inte för lånade pengar. Det är några av Lennart ”Aktiestinsen” Israelssons bästa tips för aktiehandel, enligt Expressens ekonomisajt Dina pengar.
Israelsson har gjort sig känd som tågklareraren som tjänat miljoner på börsen – därav smeknamnet ”Aktiestinsen”.
I dag fyller han 100 år och i en intervju med Dina pengar berättar han bland annat att han för tio år sedan skänkte bort merparten av sin förmögenhet till välgörande ändamål.
– Vad skulle jag med 150 miljoner till? Jag har väl en 20 miljoner kvar till begravningen. Och så tänkte jag att barn och barnbarn ska få lite också, säger han till sajten.
bakgrund
Lennart Israelsson
Wikipedia (sv)
Ivar Arvid Lennart Israelsson, född 6 februari 1916 i Algutsboda socken i Småland, är en svensk aktieplacerare, donator och före detta tågklarerare som populärt men således felaktigt kallas "Aktiestinsen".
Hans första aktieplacering genomfördes 1946, i form av fem aktier i Sandvikens Jernverks AB, och löd på 600 kronor i dåvarande penningvärde. Han hade kommit upp i en miljon kronor i aktieplaceringar år 1980. De stora värdestegringarna i hans aktieportfölj inträffade under 1980- och 1990-talen, och han var sedan länge ålderspensionär när han blev medialt uppmärksammad för sina framgångsrika och långsiktiga aktieaffärer. Sedan många år är Israelsson ett mycket välkänt namn i svenska aktiespararkretsar, där han ofta anlitas för föredrag, och kommentarer i tidningar som Dagens Industri. 2009 omfattande hans förmögenhet c:a 100 miljoner kronor.
Under 2014 års kommunalval ställde han upp som åttonde namn på Centerpartiets lista i Nässjö kommun. Han blev dock inte invald.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen