Hem

Svagt stöd för M och S kan förändra svensk politik

Om en vecka är det val i Sverige. De två stora partierna, Socialdemokraterna och Moderaterna, ser ut att få ett mycket svagt politiskt stöd. På sikt kan det förändra svensk politik i grunden, skriver Dagens Nyheter i en genomgång av ett möjligt komplicerat parlamentariskt läge.
– Vi har två försvagade partier som inte längre kan bestämma villkoren. Gamla mönster mellan väns­ter och höger kan komma att luckras upp lite grann. Det kan tyckas otroligt nu, men när realpolitiken börjar slå till är det inte osannolikt, säger statsvetaren Johan Hinnfors till tidningen.
Tidningen går också igenom vägen till en ny regering och vilka alternativ som finns för regeringsbildningen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen