(TT)

Svenska valobservatörer dödshotade av militär

Svenska valobservatörer i Turkiet har hotats till livet av militär med automatvapen. Det uppger Ann-Margarethe Livh (V) som är på plats i Turkiet för Dagens Nyheter. Händelsen ska ha inträffat i staden Bingöl.
Personerna som hotats ingår i en svensk delegation på åtta personer från Vänsterns internationella forum.
– ”Ni får två minuter på er att lämna området”, sade militärerna till dem. De bar den turkiska militärens uniformer och automatvapen. Att internationella valobservatörer hotas till livet är ett allvarligt hot mot demokratin, säger Ann-Margarethe Livh till DN.

Bingöl:

karta
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen