Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Monica Bellucci

Helg • Intervjuer

Bellucci om Maria Callas: ”Hon var en kämpe”

I år skulle en av tiderna största operastjärnor, sopranen Maria Callas, ha fyllt hundra år. I samband med sätter den italienska skådespelaren Monica Bellucci upp enmansföreställningen ”Maria Callas: Letters & Memoirs” i New York.

28 januari 2023, 07:21
Maria Callas.

Nöje & kultur

Nya tunga namn klara för nya Twin Peaks

Tv-bolaget Showtime har släppt en lista med namn på 217 skådespelare som medverkar i den nya Twin Peaks-säsongen, rapporterar Variety. Naomi Watts, Michael Cera, Monica Bellucci, Jim Belushi, Jennifer Jason Leigh, Tim Roth och Eddie Vedder är några av namnen på listan. Den tredje säsongen av kultserien görs, precis som de två tidigare, av David Lynch.

25 april 2016, 22:58
Kyle MacLachlan, Naomi Watts, Jim Belushi och Monica Bellucci.

Opinion

Peczynski: Ingen slump att nya Bondbruden är 51 år

”När till och med Bondbrudarna får lov att vara 50 fyllda så är det ett säkert tecken på att något har förskjutits i den allmänna synen på kvinnor och ålder.” Det skriver Dominika Peczynski på SVT Opinion. Medan hennes mamma pratade med sina vänninor om hur fantastiskt det var att vara ung, har Peczynski och hennes jämnåriga vänninor inga sådana tankar. Den mogna kvinnan, som har råd att klä sig snyggt samtidigt som hon är framgångsrik i sitt yrke ter sig som det nya idealet. ”Det är ingen slump att den nya Bondbruden, eller ska vi säga Bonddamen, Monica Bellucci är 51 år.”

30 oktober 2015, 14:39
Monica Bellucci