”Har blivit merchandise – när kommer Juholtlegot?”
SvD:s Sanna Rayman ser fram emot att läsa Daniel Suhonens skvallertunga ”übersnackis” om Juholtaffären. Hon minns när Juholt tillträdde, hur jublande SSU:are viftade med stiliserade mustascher på plakat.
”Allting kändes show och föreställning”, skriver Rayman i en ledare. ”Kulturvänstern fortsätter att behandla Juholt som merchandise, jag bara väntar på att rättigheterna ska gå vidare och ge upphov till nyckelringen och legolådan.”
Nu ska boken bli pjäs, vilket inte förvånar Rayman.
Från den omskrivna kuppen mot Juholt har det dragits paralleller till Shakespeare, Machiavelli och Caesar, men enligt Rayman är det PJ Anders Linder som gör den mest träffsäkra jämförelsen: Under rubriken ”Så blev Håkan Juholt partiledare” länkar Linder vidare till ett klipp som visar hur Steven Bradbury vann OS-guldet i short track i Salt Lake City. Alla framför honom ramlade.