Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Bertil Ericson/TT / TT NYHETSBYRÅN)
MP:s kulturpolitik

Ledare: Programförslaget är helt enkelt förfärligt

Av Helena Sällström
Publicerad: 22 okt. 2015
ANNONS

Miljöpartiets förslag till kulturprogram har sågats på bred front. En av kritikerna är Fredrik Johansson som i en ledare för SvD skriver att Miljöpartiet är en outsinlig källa till politisk underhållning.
”Det är ett uselt program, framtaget i en kombinerad anda av samtidens mest enfaldiga akademiska teorier och en politisk hybris som skulle få en fransk centralbyråkrat att rodna”, skriver Johansson.
Han citerar passager ur förslaget, bland annat en som lägger fram att kulturen ska vara en betydelsefull del i en grundläggande omställning av samhället.
”Läs igen. Begrunda att detta är ett parti som innehar kulturministerposten. Känn marken skaka under fötterna”, skriver Johansson.

ANNONS
Fredrik Johansson: Programmet är helt enkelt förfärligt
ledare · Svenska Dagbladet
Patrik Kronqvist: Strunta i Shakespeare, nu är det intersektionalitet som är grejen
ledare · Expressen
PJ Anders Linder: Gröna kulturkommissarier löper amok (20/10)
ledare · www.axess.se
Annons
Dags att förnya hemmet? Se Boråstapeters topplista över tapeter
Boråstapeter
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
MP:s kulturpolitikOpinionLedareMiljöpartietPolitikPatrik KronqvistPJ Anders LinderAlice Bah Kuhnke

Kvinnor i topp bland Kultursveriges mäktigaste

Kulturminister Alice Bah Kuhnke (MP) är mäktigast i Kultursverige, enligt en rankning som gjorts av Fokus. Tidningen skriver att Bah Kuhnke inte bara ”sitter med Kultursveriges fetaste plånbok, den senaste tiden har hon också visat att hon vill göra något med pengarna”. Tvåa på listan är SVT:s programdirektör Lena Glaser, tätt följd av Anna Serner, vd på Svenska filminstitutet och skådespelaren Alicia Vikander. Stadsteaterns vd Benny Fredriksson är Kultursveriges mäktigaste man. Han är på femte plats på Fokus lista.

22 september 2016, 18.15
Alice Bah Kuhnke, Anna Serner och Alicia Vikander.

MP-politiker sågar förslag till kulturprogram

MP-politikern Tomas Melin sågar i en debattartikel på SVT Opinion totalt Miljöpartiets förslag till kulturprogram: ”Den typen av statscentralism är inte grön politik. Det är inte ens nära. En grön kulturpolitik vill stärka kulturen, men inte genom att staten rullar in som en ångvält och krossar allt motstånd”, skriver han och fortsätter: ”Programmet har också en märklig blandning av gränslös naivitet och förbluffande otydlighet. Allt är möjligt, men inget är förklarat.”

22 oktober 2015, 12.08
Kulturminister Alice Bah Kuhnke och Tomas Melin (MP).

MP vill beskatta Facebook: ”Är inte direkt panka”

Enligt idéprogrammet ”Kulturen – det fjärde välfärdsområdet” vill Miljöpartiet finansiera sina kultursatsningar, som partiet presenterade i går, genom att beskatta bredband, streamingtjänster och globala internetaktörer, rapporterar IDG. ”Någon form av bredbandsskatt ska införas och samtliga internetaktörer som verkar kommersiellt i Sverige måste kunna beskattas i landet”, skriver MP:s arbetsgrupp i sitt förslag till partiledningen. – Vårt förslag är en skatt på bredband, en sorts avgift på en del av de streamade tjänsterna och på en del av de gemensamma nättjänsterna, som Facebook och Google, som idag inte betalar skatt i Sverige, säger Tjia Torpe som lett arbetsgruppen, till IDG. – Det är ju multimiljardärbolagen som gör vinster som nästan saknar motstycke, så man kan inte direkt påstå att de är panka, fortsätter hon.

20 oktober 2015, 11.00
Mark Zuckerberg.