Brandmän: Stressade bilister riskerar våra liv
Vad har vi för trafikkultur i Sverige där brandmän körs ihjäl när de försöker rädda liv? Det frågar sig Peter Bergh, förbundsordförande vid Brandmännens Riksförbund, på Aftonbladet Debatt.
Han menar att både vanliga bilister och räddningstjänsten själva måste se över sitt beteende för att få stopp på problemet:
”Visst finns det riktlinjer och arbetsbeskrivningar men är de tillräckliga, eller går det att göra mer? Uppenbarligen, eftersom det här är tredje dödsolyckan på kort tid – och det får inte hända igen”, skriver han.
Även på Expressen Debatt behandlas ämnet. Anders Hallqvist, Pär Johansson, Johan Larsson, Jonas Borgström – som alla jobbar inom blåljusyrken – beskriver hur ”stressade, tidspressade, drogpåverkade och mobilsurfande” bilister utgör ett allvarligt hot för deras möjligheter att kunna åka hem efter ett avslutat arbetspass.
”Vi arbetar för din hälsa och säkerhet, så snälla – sänk farten och var uppmärksam i trafiken”, skriver de.