Partitopparnas ursäkter: Giftalger och glassfest
Republikaner från hela USA strömmar till Cleveland i Ohio för att formellt nominera Donald Trump som partiets presidentkandidat. Men det är ett splittrat parti som samlas. Flera tunga republikaner deltar inte.
Nyhetsbyrån Reuters har sammanställt vad några av de största namnen gör i stället för att delta på konventet.
Presidentkandidaten från 2012, Mitt Romney, är med sina barnbarn på sitt sommarhus i New Hampshire. Och presidentkandidaten från 2008, Arizonasenatorn John McCain, är på glassparty med sin fru och frivilligarbetare i sin återvalskampanj.
Flera av Trumps utmanare i årets primärvalskampanj är också frånvarande. Tidigare Floridaguvernören Jeb Bush hälsar att han ”jobbar från sitt kontor i Miami hela veckan”, medan senatorn Marco Rubio, även han från Florida, är i Fort Myers och pratar om hur man bäst hanterar de giftalger som förorenar vatten i delstaten.