Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Aker BP

Oljemarknaden

Aker BP har gjort betydande oljefynd – största på tio år

Aker BP har gjort ett av de största norska oljefynden på tio år i oljefältet Yggdrasil i Nordsjön. Det framgår av ett pressmeddelande.

21 augusti 2025, 08:55
Illustrationsbild.

Oljemarknaden

Oljejättar lägger in bromsen när priset kollapsat

Flera oljejättar har meddelat åtgärder för att hantera oljeprisets kollaps, visar en sammanställning från Direkt:

23 mars 2020, 22:26

Oljemarknaden

Börskrasch i Oslo – tappet är det värsta sedan 1987

Det råder panikstämning på Oslobörsen efter oljeprisets kollaps. Breda indexet störtdyker 12 procent i måndagens tidiga handel i det värsta raset sedan 1987, rapporterar Dagens Næringsliv.

9 mars 2020, 09:41
Oslobörsen

Tech

Robothunden Spot får jobb på norsk oljerigg

Robottillverkaren Boston Dynamics släppte för en tid sedan ett utvecklarkit för sin robothund Spot, något som skulle öppna möjligheten för företag att skräddarsy roboten för sina verksamheter. Och nu har Spot fått sitt första riktiga jobb. Det är det norska bolaget Aker BP som kommer att använda Spot på en av sina oljeriggar i Norska havet, uppger Bloomberg.

12 februari 2020, 08:23

Dagens börs

Stockholmsbörsen stänger på minus – stål och olja lyfte

Stockholmsbörsen stängde på minus på måndagen. Storbolagsindexet OMXS30 backade 0,4 procent precis som breda OMXS. I New York håller börserna stängt i dag vilket kan dra ner aktiviteten en del under dagen.

19 februari 2018, 08:49