Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Boeings nedskärningar

Boeings nedskärningar

Boeing skär ner – 2500 får lämna

Den krisande flygplanstillverkaren Boeing gör nedskärningar, rapporterar Reuters. Totalt påverkas 2 500 anställda i delstaterna Washington, Oregon, South Carolina och Missouri, enligt dokument som skickats in till myndigheter, samt uppgifter från facket.

19 november 2024, 10.26

Boeings nedskärningar

Boeing-strejken är över efter drygt sju veckor

Strejken på Boeing har avslutats efter drygt sju veckor, rapporterar CNBC. Parterna är överens om ett nytt avtal som innebär löneökningar om 38 procent över fyra år.

5 november 2024, 06.16

Boeings nedskärningar

Facket röstade ned Boeings förslag – strejken fortsätter

Strejken på den krisande flygplanstillverkaren Boeing fortsätter. Detta efter att medlemmarna på bolagets största fackförbund röstat nej till ett avtalsförslag. Därmed ser strejken ut att hänga kvar i ytterligare fem veckor, rapporterar flera medier.

24 oktober 2024, 06.15

Boeings nedskärningar

Brakförlust för krisande Boeing: Sex miljarder dollar

Krisande Boeing rapporterar en brakförlust på 6 miljarder dollar för det tredje kvartalet. Det är flygplanstillverkarens största förlust sedan pandemin satte stopp världens flygtrafik, skriver CNBC.

23 oktober 2024, 14.41
Boeings maskinarbetare, fackliga allierade och folkvalda samlas på tisdag i Seattle vid deras fackföreningslokal.

Boeings nedskärningar

Boeing ska sparka 17 000 – går ut med vinstvarning

Boeing ska minska sin personalstyrka med 10 procent vilket motsvarar ungefär 17 000 anställda. Det rapporterar CNBC. Den storstrejk som bolagets maskinister inledde i mitten av september beräknas kosta mer än 1 miljard dollar per månad.

11 oktober 2024, 23.05

Boeings nedskärningar

Tre generationer på Boeing: ”Barnbarnen får inte jobba här”

Tre generationer av familjen Merwin har jobbat på Boeing i Seattle sedan 1960-talet. Men andra generationen, pappa Tony Merwin, ångrar att han lett in sina tre söner att göra karriär på den krisande flygplanstillverkaren, säger han till Wall Street Journal.

1 oktober 2024, 07.52
Strejkare på Boeing.

Boeings nedskärningar

Boeing bjöd 30 procents högre lön – fick nobben

Flygplanstillverkaren Boeing erbjuder personalen 30 procents högre lön över fyra år och en rad andra eftergifter, men facket tar inte förslaget till omröstning, rapporterar Reuters.

24 september 2024, 07.18

Boeings nedskärningar

Anställningsstopp införs när Boeing brottas med strejk

Den pressade flygplanstillverkaren Boeing inför ett anställningsstopp för att strama åt kostnaderna medan bolaget hanterar en strejk med 30 000 fabriksarbetare. Det rapporterar CNBC.

16 september 2024, 17.31

Boeings nedskärningar

Facket sätter press på Boeing: ”Kan pågå ett tag”

Över 30 000 anställda på Boeing i USA strejkar sedan i fredags – och det ”kan pågå ett tag”, säger fackrepresentanten Jon Holden till radiokanalen NPR, enligt Reuters.

15 september 2024, 07.30

Boeings nedskärningar

Analys: Boeing skär ner – sin egen framgångs fånge

Boeing ska skära bort upp till 8 000 tjänster, varav 4 000 i den del av bolaget som tillverkar flygplan för kommersiell trafik och 550 på sin testavdelning. Det skulle kunna innebära besparingar på uppåt en miljard dollar. Beskedet kan tyckas märkligt, med tanke på att marknadens ledande tillverkare Airbus och Boeing handskas med enorma beställningar, men är inte överraskande, skriver SvD:s Tomas Augustsson i en analys. Han hänvisar till Ryanair-chefen Michael O'Learys kommentar om att man inte vill satsa på långdistansplan för att de inte går att få tag på. ”På det viset kan man hävda att åtminstone en av tillverkarna, Boeing, blivit sin egen framgångs fånge. De har sålt så bra att det blir svårt att sälja mer”‚ skriver Augustsson.

31 mars 2016, 00.09
Arkivbild.