Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Eva Lindström

AP-fondernas innehav

AP-topparna får miljonfallskärm

Cheferna för de AP-fonder som avvecklas vid årsskiftet kommer att få fallskärmar värda flera miljoner kronor, rapporterar Altinget.

15 december 2025, 07.23
Kristin Magnusson Bernard

Ekonomi

Omni förklarar •Hur mycket kan man förhandla om boräntan?

Många av svenskarnas bundna lån går ut i år – samtidigt har räntorna gått upp.

Omni Mer

Augustpriset 2022

Anyuru, Wolff och Genberg kan få årets Augustpris

Johannes Anyuru, Lina Wolff och Ia Genberg är tre av författarna som nomineras till årets Augustpris, i kategorin årets svenska skönlitterära bok.

24 oktober 2022, 18.09
 Övre raden från vänster Jenny Tunedal, Johannes Anyuru och Anneli Jordahl. Främre raden Iman Mohammed, Lina Wolff och Ia Genberg

Nöje & kultur

Almapriset till Eva Lindström – får fem miljoner kronor

Årets Almapris – till minne av Astrid Lindgren – på fem miljoner kronor går i år till den svenska bilderbokskonstnären Eva Lindström.

22 mars 2022, 13.09
 Eva Lindström

SAS framtid

Regeringen: Inget nytt beslut om SAS-försäljning

Regeringen tittar, med hjälp av Nordea, på möjligheter att sälja statens andel i flygbolaget SAS, enligt uppgifter till Affärsvärlden.

12 juli 2017, 14.07
Arkivbild: Statssekreterare Eva Lindström.

Akademiens budgetkritik

”Utgår ifrån att bolaget kommer att finnas kvar”

Svenska Akademien rasar i ett debattinlägg i DN mot regeringens förslag att slopa statsbidraget till språkinstitutionen Terminologicentrum. Förslaget i budgetpropositionen skulle innebär en besparing på fyra miljoner kronor till statskassan. ”Förräderi”, enligt Akademien. – Kommer det fram nya argument ska vi förstås lyssna på dem, säger statssekreterare Eva Lindström på näringsdepartementet. – Verksamheten är viktig, vilket också den här diskussionen visar. Sedan är det regeringens utgångspunkt att de som utnyttjar de här tjänsterna också ska vara med och finansiera dem.

9 november 2014, 14.03

Inrikes

Tidigare riksrevisor blir statssekreterare

Den tidigare riksrevisorn Eva Lindström blir näringsminister Mikael Dambergs (S) statssekreterare, vilket anses kunna påverka kraven som ställs på privata företag i välfärden. Samtidigt väljer klimat- och miljöminister Åsa Romson MP-profilen Yvonne Ruwaida som sin statssekreterare.

14 oktober 2014, 16.13