Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Flyktingsituationen i Afrika

Klimathotet • Flyktingsituationen i Afrika

FN: Finns ingen humanitär lösning på klimatkrisen

Klimatförändringar är en stor del av förklaringen till att antalet internflyktingar tredubblats i Afrika de senaste åren, skriver The Guardian.

26 november 2024, 15:02
Sarah Bagheni i flyktinglägret Goma i Congo.

Klimathotet • Flyktingsituationen i Afrika

Naturkatastrofer har tvingat miljoner på flykt i Afrika

35 miljoner människor befinner sig på flykt inom afrikanska länder till följd av naturkatastrofer och konflikter. Det visar en ny rapport från organisationen IDMC, som tillhandahåller information om internflyktingar, rapporterar The Guardian.

26 november 2024, 14:59
Flyktingläger i Dadaab i Kenya.

Flyktingsituationen i Afrika

Myndigheter har lanserat femårsplan för flyktingarna

Somaliska myndigheter har nyligen lanserat en femårsplan för att få bukt med det stora problemet med internflyktingar i landet, skriver The Guardian. Strategin går ut på att stärka lokala myndigheters möjligheter att ge grundläggande skydd till sina medborgare.

27 januari 2020, 13:23
Kvinnor och barn anländer till ett tillfälligt flyktingläger utanför Mogadishu i maj 2019.

Flyktingsituationen i Afrika

800 000 internflyktingar bor i Mogadishus tältläger

Över 800 000 människor har flytt till Somalias huvudstad Mogadishu och lever som internflyktingar i de 700 läger som har bildats i staden, skriver The Guardian. Lägren är smutsiga och många människor är undernärda. I lägren finns mestadels kvinnor och barn – och många kvinnor utnyttjas sexuellt.

27 januari 2020, 13:04
Nyanlända kvinnor står i kö för att få mat i ett läger i Mogadishu i maj 2019.