Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Ian Wachtmeister

Folklistans framtid

Kommentar: Aktuellt blev blåst av helikopterspinn

Det nybildade partiet Folklistan har fått mycket uppmärksamhet i medierna. För mycket, menar kulturjournalisten Peter Fällmar Andersson i HD.

12 april 2024, 10.55
Jan Emanuel och Sara Skyttedal i helikopter respektive Aktuellts studio.

Röster om Ian Wachtmeister

Statsvetare: En klassiskt populistisk politiker

Andreas Johansson Heinö, statsvetare vid den borgerliga tankesmedjan Timbro beskriver Ian Wachtmeister som en ovanlig politiker i ett svenskt perspektiv, rapporterar TT.

11 november 2017, 20.18
Ian Wachtmeister med sin bok Grodorna, år 2000.

Röster om Ian Wachtmeister

”Hårda debatter men Ian var den som hörde av sig”

Den tidigare KD-ledaren Alf Svensson säger att de övriga riksdagspartierna tog hårda debatter mot Ian Wachtmeister och kritiserade Ny Demokratis migrationspolitik, men att det var ”en hygglig och trevlig karl”.

11 november 2017, 19.57
Kristdemokraternas Alf Svensson och Ian Wachtmeister, 2003.

Ian Wachtmeister 1932–2017

Blev rådgivare till Jimmie Åkesson på senare år

Ian Wachtmeister har ett långt förflutet inom näringsliv och politisk debatt. I de breda folklagren blev han känd när han tillsammans med Bert Karlsson och partiet Ny Demokrati fick 6,7 procent i riksdagsvalet 1991. Partiet förespråkade en hårdare migrationspolitik och profilerade sig i frågor som rörde lag och ordning.

11 november 2017, 19.48
Ian Wachtmeister och Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson, 2010.

Ian Wachtmeister 1932–2017

Bert Karlsson: ”Han ville köra sina egna grejer”

Bert Karlsson kommenterar Ian Wachtmeisters död. De båda var parhästar i antietablissemangspartiet Ny Demokrati under det tidiga 90-talet.

11 november 2017, 19.40

Ian Wachtmeister 1932–2017

Ny Demokrati-grundaren Ian Wachtmeister är död

Greven och politikern Ian Wachtmeister är död, bekräftar familjen för SvD. Han blev 84 år.

11 november 2017, 19.20
Ian Wachtmeister, 2010.

Dagens börs

Ian Wachtmeister säljer sitt Empire till kakelbolag

Finansprofilen Ian Wachtmeister säljer 92 procent av sitt First North-noterade bolag Empire till kakelbolaget Kakel Max, skriver DI. Empire har den senaste tiden levt en tynande tillvaro och priset på aktien ligger runt 6 öre, enligt tidningen. Wachtmeister beskriver affären som ”väldigt bra” för båda parter. Han säger till tidningen att Empire just nu har 1 500 aktieägare som för närvarande inte är så nöjda.

25 januari 2017, 08.30
Ian Wachtmeister (arkivbild)

Inrikes

Ian Wachtmeister repade civil polisbil – utreds

Företagaren och politikern Ian Wachtmeister, 83, misstänks för att ha kört på en civil polisbil och sedan smitit från platsen. Det skriver Aftonbladet. Wachtmeister ska ha lämnat olycksplatsen men stoppats av poliser som bevittnade händelsen.

17 november 2016, 07.04

Sommarpratarna 2016

Karlsson: De som säger sanningen tystas alltid

Dagens värd i ”Sommar i P1” är den tidvis omdiskuterade Bert Karlsson. Karlsson, som gjort sig känd som skivbolagsdirektören som övergick till att driva asylboenden och en nöjespark, har också varit politiskt aktiv. 1991 grundade han partiet Ny Demokrati tillsammans med greven Ian Wachtmeister, som han också ledde partiet med. – Det blir ett program om vad jag gjort i mitt liv, om vad jag tycker är rätt och fel och om varför sanningssägare alltid blir tystade. Jag kommer också att berätta om några av mina sämsta affärer, säger Karlsson om sitt sommarprat.

27 juli 2016, 08.04
Bert Karlsson.

SD:s utvecklingskonferens

SD håller möte om ideologi – vill driva konservativism

I helgen samlas 800 sverigedemokrater i Västerås för ett möte om ideologi. Partiet vill utveckla sin konservativa politik och en av talarna är Ian Wachtmeister, näringslivsprofil och tidigare partiledare för Ny demokrati, skriver TT. – Vi har ju på många sätt återinfört konservatismen i svensk politik, och en del av fokus här blir att förankra och utveckla konservatismen mer, säger Mattias Karlsson, gruppledare för SD i riksdagen. Ian Wachtmeister kommer tala under temat ”Sanning och Verklighet”.

4 juni 2016, 07.43