Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Innovationspolitik

Ryska invasionen • Omvärldens svar

”Kriget förändrade spelplanen – EU måste tänka om”

Det är inte längre möjligt att separera civil- och militärforskning – därför måste EU ompröva sin innovationspolitik. Det skriver vd:n för Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien Sylvia Schwaag Serger på DN Debatt.

7 juli 2025, 12.47
En ukrainsk soldat testskjuter ett anti-pansarvapen.

Opinion

”Minskande konkurrenskraft är en långsam kris”

Svensk forskning tillhör inte längre toppskiktet i världen. Det skriver flera forskningsexperter i en gemensam debattartikel på SvD.

4 augusti 2024, 20.37
Forskning. Genrebild.

Utvecklingen av AI

Omni förklarar •Politikernas AI-vision: Robin Hood-skatt och AI-körkort åt alla

AI-körkort för alla medborgare, mer pengar till en svensk version av ChatGPT och en slags Robin Hood-skatt för att rädda jobben.

Omni Mer
Bilden är skapad av AI-verktyget Midjourney, som genererar bilder efter önskemål. Promt: ”Politiker i Sverige tävlar om att använda AI på bästa sätt. Färger: Mest gult och blått”.

Utvecklingen av AI

Omni förklarar •AI-lärare till skolbarn och importerade talanger – så kan Sverige bli bäst på AI

Vad händer om en gravid 14-åring frågar en chattbot med amerikanska värderingar om råd?

Omni Mer
En bild genererad av AI-verktyget Midjourney. Prompt: ”En fotorealistisk bild från framtiden i Sverige när alla svenskar använder AI-verktyg.”

Utvecklingen av AI

Expert: Sverige satsar för lite – halkar efter inom AI

Sverige halkar efter inom artificiell intelligens (AI) och är inte rustat för att ta en ledande roll. Det hävdade experter vid seminarium i Stockholm nyligen, rapporterar TT.

7 oktober 2018, 16.05
Illustration: AI-kamera från amerikanska bolaget Affectiva tolkar ansiktsuttryck.

Ekonomi

Sverige näst bäst i världen på patent

Sverige lämnade in ungefär 370 internationella patentansökningar per en miljon invånare förra året. Det räckte till en silverplats globalt bakom vinnaren Schweiz. Japan knep tredjeplatsen, skriver TT.

11 juni 2017, 13.47
”Roliga” uppfinningar, som Simone Giertz egenkonstruerade mekaniska robotar är däremot ovanliga, säger PRV. Arkivbild.

Ekonomi

Sveriges ekonomi tredje mest innovativa i världen

Sverige är den tredje mest innovativa ekonomin i världen, enligt ett nytt index från nyhets- och analysföretaget Bloomberg. Det skriver Dagens Nyheter. Indexet, som tar fasta på flera olika variabler – bland annat hur många högteknologiska företag ett land har, hur stora utgifterna för forskningen är och hur stor andel landet har i högre utbildning – sammanställs varje år. I indexets absoluta topp finns Sydkorea, bland annat på grund av att man har en stor andel högteknologiska företag och högutbildade personer.

20 januari 2016, 10.31
Arkivbild.

Opinion

”Stärk innovationspolitiken – för framtidens skull”

Sverige halkar efter när det gäller näringslivets inve­steringar i forskning och utveckling. Investeringarna ökade i lägre grad än i andra OECD-länder. Det skriver Vinnovas generaldirektör Charlotte Brogren på SvD Debatt. ”Flera stora bolag inom it-sektorn och Life Science har under de senaste åren dessutom gjort ­omfattande neddragningar i sin forsknings- och utvecklings­verksamhet i Sverige som ännu inte syns i den senaste nationella statistiken över närings­livets FoU-investeringar”, skriver Brogren. Hon lyfter samtidigt fram utmaningen med att en allt större del av de globala investeringarna i forskning och utveckling sker i nya tillväxtländer som Kina och Indien. Hon avslutar: ”Sverige har goda förutsättningar, men vi kan inte leva på gamla meriter. Innovationspolitiken behöver stärkas om vi ska kunna behålla vår position i framtiden.”

25 oktober 2015, 23.02
Arkivbild