Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Laurie Anderson

Helg • Intervjuer

Anderson släpper fjärde verk om Earhart: ”Blev kär”

Multikonstnären Laurie Anderson är optimist bara därför att det gör hennes liv lyckligare, berättar hon i en intervju med The Guardian. Men för säkerhets skull bygger hon en ark för att rädda mänskligheten undan klimatförändringarna. Arken är en del av ett scenkonstverk med premiär i november.

24 augusti 2024, 06.44
 Laurie Anderson den 23 mars 2023.

Helg • Intervjuer

Anderson: ”Det är vi själva som är barbarerna”

Renässansmänniskan Laurie Anderson besöker Stockholm inför en retrospektiv på Moderna Museet med vernissage nästa helg. Ett av verken är en tankeström där hon ska måla det som kommer till henne i stunden, berättar hon i en intervju med TT.

25 mars 2023, 07.19
Arkivfoto: Laurie Anderson i Milano 2016.

Nöje & kultur

Bono och Pharrell på skiva om konstnärs döda katt

Den franska konceptkonstnären Sophie Calles katt dog 2014. Då skrev den amerikanska musikern Laurie Anderson, tillika vän till Calle, en låt till kattens ära.

18 oktober 2018, 23.21
Pharell William/Bono/Pharrell Williams

Nöje & kultur

Tunga profiler till dans- och teaterfestivalen

Amerikanska multikonstnären Laurie Anderson, dansprofilen Ohad Naharin, regissören Katie Mitchell, och den belgiske koreografen och filmregissören Wim Vandekeybus. Det är några av de tunga namnen i programmet till årets upplaga av Göteborgs dans- och teaterfestival som presenterades på fredagen. Festivalens scener är utspridda på olika platser i Göteborg och Västra Götaland, och äger rum 18–27 augusti.

1 april 2016, 23.10
Laurie Anderson

Göteborgs filmfestival 2016

Bier hedersgäst när filmfest börjar i Göteborg

Göteborgs filmfestival drar i gång i helgen. Evenemanget erbjuder 450 filmer. Dessutom kommer hedersgäster som Susanne Bier och juryordföranden Laurie Anderson, som ska dela ut en miljon kronor till bästa nordiska film. Förra året såldes 130 000 festivalbiljetter. Enligt GP sjönk besökssiffrorna på förra årets festival med 5 000 men det är inget som oroar den nye vd:n Staffan Settergren. – Du kan jämföra det med rekordåret innan, det näst bästa publikåret i festivalens historia. Jag tycker att man ska titta på besökssiffrorna över längre tid för att få rätt proportioner, säger han till GP.

28 januari 2016, 16.55
Bier.