Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Laverne Cox

Nöje & kultur

Transkvinna dubbades av man: ”Våldsam handling”

I den italienska dubbade versionen av hämndthrillern ”Promising Young Woman” så dubbas transskådespelaren Laverne Cox av den manlige skådespelaren Roberto Pedicini, rapporterar Hollywood Reporter.

13 maj 2021, 11.08
Laverne Cox. Arkiv.

Nöje & kultur

Stjärnkavalkad i Taylor Swifts hbtq-hyllning

Det vimlar av kändisar i popstjärnan Taylor Swifts senaste musikvideo för låten ”You need to calm down”, rapporterar Hollywood Reporter. Bland annat ses Ellen DeGeneres, Adam Lambert, Ryan Reynolds, Laverne Cox, RuPaul, Jesse Tyler Ferguson, Billy Porter och Adam Rippon i videon för den låt som tidningen kallar för en hbtq-anthem.

17 juni 2019, 15.34
Taylor Swift, RuPaul, Ellen DeGeneres, Adam Lambert

Trumps USA • USA:s framtid

Ilskan mot Trumps beslut: ”Alla borde vara rasande”

Trump meddelade i går på Twitter att transpersoner förbjuds arbeta i den amerikanska militären. Nu rasar kändisar mot beskedet.

27 juli 2017, 08.49
Caitlyn Jenner, Zara Larsson och Laverne Cox.

Masskjutningen i Orlando

Vreden: Världsledare och stjärnor fördömer attacken

Stjärnor världen över uttrycker sin sorg och vrede över söndagens massaker i Florida, då över 50 personer dödades på gayklubben Pulse. ”När vissa människor dödar för att andra människor vill älska – då brister mitt hjärta”, skriver den svenska operasångaren Rickard Söderberg på Twitter. Laverne Cox, känd från tv-serien ”Orange is the new black”, fokuserar på styrkan i gemenskapen efter dådet. ”Jag blir djupt rörd av att se hur amerikaner överallt kommer samman efter tragedin i Orlando och ger blod, kärlek och stöttning”, skriver hon på Twitter. Lena Dunham, skaparen av tv-serien Girls, skriver på Instagram: ”Nu brister våra hjärtan för gaysamhället i Orlando, som inte var säkra ens på den plats som de har skapat åt sig själva.” Världsledare uttrycker också sina sympatier på sociala medier. ”Förfärad av rapporterna om skjutningen i Orlando, mina tankar är med offren och deras familjer”, skriver Storbritanniens premiärminister David Cameron på Twitter.

13 juni 2016, 00.36
Laverne Cox, Rickard Söderberg, David Cameron, Lena Dunham

Nöje & kultur

Laverne Cox kan dumpas när ”Doubt” får ny chans

Ingen kanal plockade upp amerikanska CBS rättsdrama ”Doubt” med Laverne Cox i huvudrollen under våren. Därför, eller trots det, ska serien skrivas om och ett nytt pilotavsnitt spelas in för en andra runda, enligt källor till Variety. Bakom det ursprungliga manuset står ”Grey's Anatomy”-duon Tony Phelan och Joan Rater, och de ska också skriva det nya. Däremot är det inte säkert att Laverne Cox får behålla huvudrollen som smart, snygg och framgångsrik försvarsadvokat.

22 juni 2015, 11.51
Skådespelaren Laverne Cox

Nöje & kultur

Cox första transkvinnan att förevigas i vax

Madame Tussauds har meddelat att nästa kändis som ska få evigt liv som vaxdocka är Laverne Cox, skådespelerska och transaktivist. Cox blir därmed den första transkvinnan som kommer att ingå i dockarsenalen. Hon har tidigare varit den första rasifierade transkvinnan som nominerats till en Emmy.

9 juni 2015, 06.38

Nöje & kultur

Cox i CBS:s advokatdrama – beskrivs som milstolpe

Orange Is The New Black-skådespelerskan och transaktivisten Laverne Cox har fått huvudrollen i CBS advokatdrama Doubt, skriver amerikanska Time. Cox kommer att spela en transsexuell advokat som enligt säljtexten är lika ”tävlingsinriktad som trevlig”. Valet av Cox och dramats ämnesval beskrivs som en milstolpe för mainstream-tv i Time.

11 februari 2015, 18.54

Nobels fredspris 2014

De har chans att bli ”årets person” i Times

Omröstningen är i gång om vem som ska koras till Times ”person of the year”. Just nu leder Indiens nyvalde president Narendra Modi med 12 procent av rösterna. Efter honom följer bland annat Ferguson-demonstranterna, Vladimir Putin, Malala Yousafzai och Laverne Cox.

26 november 2014, 12.37