Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Michael Morell

Perspektiv på världen

”Hajpa inte upp terrorhotet mot USA – det är inte klart att det faktiskt har ökat”

FBI-chefen Christopher Wray sa för några månader sedan att hotbilden när det kommer till terrorism har ökat efter Hamas attack den 7 oktober 2023. Tidigare i somras varnade statsvetarprofessorn Graham Allison och tidigare CIA-chefen Michael Morell för att ”terrorvarningslampan blinkar rött igen”.

Omni Mer
Officers from the NYPD anti-terror unit patrol Times Square, Friday Nov. 4, 2016, in New York.

Trumps USA • Röster om USA-valet 2016

Förre CIA-chefen till Trump: Sluta smöra för Putin

I ett öppet brev går tidigare CIA-chefen Michael Morell och Mike Vickers, som jobbat på både försvarsdepartementet och CIA, ut och kritiserar Donald Trump. ”Med all respekt, du kan inte på ett trovärdigt sätt vara USA:s överbefälhavare om du samtidigt ger ditt stöd till Rysslands president Vladimir Putin”, skriver de i Washington Post. De vill bland annat att Trump offentligt ska kräva ett stopp på Putins ”diktatoriska agerande” i Ryssland och ”aggressiva beteende” utomlands. De vill även Trump ska förtydliga att han som överbefälhavare skulle leva upp till Natos löften att försvarar Baltikum ”om det skulle behövas”.

12 september 2016, 09.58
Donald Trump och Vladimir Putin.

Trumps USA • Clintons förlust

Valsvepet: Journalister kan bryta mot helig regel

Den absolut största snackisen i valrörelsen just nu är Hillary Clintons hälsa. Här är de största händelserna från natten som rör USA-valet. • Sent i går bekräftade läkare att lunginflammation var orsaken till att Clinton tvingades lämna 11 september-ceremonin i New York, och att hon ställer in en planerad kampanjresa till Kalifornien. En del bedömer att det hela kan vara till fördel för republikanen Donald Trump, som återkommande gånger påstått att Clinton är ”slutkörd” och ”svag” och ifrågasatt om hon har styrkan att bli president. • I ett öppet brev går tidigare CIA-chefen Michael Morell och Mike Vickers, som jobbat på både försvarsdepartementet och CIA, ut och kritiserar Donald Trump. ”Med all respekt, du kan inte på ett trovärdigt sätt vara USA:s överbefälhavare om du samtidigt ger ditt stöd till Rysslands president Vladimir Putin”, skriver de i Washington Post. De vill bland annat att Trump offentligt ska kräva ett stopp på Putins ”diktatoriska agerande” i Ryssland och ”aggressiva beteende” utomlands. • I decennier har det varit kutym att medier inte publicerar tidiga siffror från så kallade swing states på valdagen. Men nu kan det vara på väg att ändras. Ett gäng datajournalister i Silicon Valley vill genom tjänsten VoteCastr presentera siffror i realtid, rapporterar New York Times.

12 september 2016, 07.11
Hillary Clinton och Donald Trump

Trumps USA • Röster om USA-valet 2016

Tidigare CIA-chef: Trump är omedveten Putin-agent

Donald Trump är inte bara okvalificerad för jobbet som USA:s president. Han kan också vara ett hot mot landets nationella säkerhet. Det skriver den tidigare CIA-chefen Michael Morell i en text på NY Times ledarsidor. Till skillnad från Clinton har Trump ingen erfarenhet av nationellt säkerhetsarbete, skriver Morell. Och, fortsätter han, de karaktärsdrag Trump uppvisat under primärvalen – bland annat hans uppenbara behov av självförhärligande, hans vårdslöshet med fakta och hans ovilja att lyssna på andra – tyder på att han skulle vara en dålig, till och med farlig, överbefälhavare. Redan nu påverkas USA:s säkerhet, enligt Morell. Rysslands president Vladimir Putin var tidigare underrättelseofficer, tränad i att identifiera sårbarheter hos en individ och utnyttja dem. ”Det är exakt vad han gjorde tidigt under primärvalen. Putin spelade på Trumps svagheter genom att ge honom komplimanger.” Och Trump svarade precis som Putin hade förutspått: ”I underrättelsevärlden skulle vi säga att Putin rekryterat Trump som en omedveten agent för Ryssland.”

5 augusti 2016, 15.22
Vladimir Putin, Donald Trump

Parisattackerna • Reaktionerna på dådet

CIA-chef: ”Snowden bidrog till IS framgångar”

I en intervju med amerikanska Politico säger CIA:s förre operative chef Michael Morell att NSA-avslöjaren Edward Snowden har spelat en roll i att terrorgruppen Islamiska staten kunnat nå en så stark position: – Tror jag att han bidragit till IS uppgång? Ja. Skulle de ha nått så långt utan den hjälp han gav dem? Förmodligen. Skulle de ha kunnat utföra attacken i Paris utan honom? Kanske. Samtidigt har nuvarande CIA-chefen John Brennan åter kritiserat Snowden för övervakningsskandalens effekter: – Att sådana individer betraktas som hjältar är obegripligt, sa han.

18 november 2015, 22.45
IS, Snowden, Morell

Utrikes

CIA-chef: USA:s misstag har stärkt al-Qaida

CIA:s misstag ledde USA in i krig i Mellanöstern. Det medger den före detta biträdande CIA-chefen Michael Morell i en ny bok som släpps nästa vecka, rapporterar amerikanska medier. I boken listar han flera grova felsteg från myndigheten: CIA:s uppgifter om att Saddam Hussein samarbetade med al-Qaida och att Irak hade massförstörelsevapen saknade grund, skriver han. Morell ber i boken om ursäkt till dåvarande utrikesminister Colin Powell som använde informationen som skäl till att invadera Irak.

5 maj 2015, 09.19

Utrikes

CIA byter andreman mot kvinna

Den amerikanska underrättelsetjänsten CIA får sin första kvinnliga vice generaldirektör när Avril Haines efterträder Michael Morell i augusti. Haines är nu jurist i Vita huset och blir en viktig allierad till generaldirektören John Brennan eftersom hon inte arbetat med de anti-terrorverksamheter som han försöker tygla.

12 juni 2013, 22.05
CIA:s högkvarter i Langley.