Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Östtyskland

Sport

Nordkoreas fotbollsstjärna tillbaka – efter tre år

Den nordkoreanska spelaren Han Kwan-Song försvann efter år i den internationella fotbollens rampljus till synes spårlöst i Rom 2021. Nu är han tillbaka i det nordkoreanska landslaget – men försvinnandet är fortfarande ett mysterium.

29 december 2023, 11.44
Han Kwang-song, i vitt, under en match mot Hong Kong 2019.

30 år sedan Berlinmurens fall

30 år efter muren: DDR lockar inte svenska företag

30 år efter Berlinmurens fall har många svenska företag etablerat sig på den tyska marknaden – men nästan bara i forna Västtyskland. Det visar nya siffror från Tysk-svenska handelskammaren som SR Ekot skriver om.

8 november 2019, 06.07
Berlin då och nu: Översta raden medan muren stod.

Kuppförsöket i Turkiet • Följderna

Schäubles känga: ”Turkiet påminner om Östtyskland”

Tysklands finansminister Wolfgang Schäuble jämför Turkiet med den tidigare diktaturen Östtyskland i ett uttalande, rapporterar tyska Bild enligt TT.

21 juli 2017, 11.15
Arkivbild: Tysklands finansminister Wolfgang Schäuble.

Merkels Sverigebesök

Ledare: Angela Merkel är en levande legend

I går möttes statsminister Stefan Löfven (S) och Tysklands förbundskansler Angela Merkel för första gången på svensk mark. ”En levande legend var då i stan”, skriver Folkbladets Widar Andersson och menar att Merkel har åstadkommit mycket, trots sin ”relativt blygsamma ålder (född 1954)”. Hennes uppväxt i det dåvarande Sovjetkommunistiska Östtyskland har satt sina spår och fått henne att kämpa mer politiskt. ”Svårt att övervärdera hennes bedrift att som kvinna från Östtyskland ta sig fram till toppen i det kristdemokratiska blocket i den europeiska stormakten Tyskland”, skriver han.

1 februari 2017, 09.26

Wadas dopningsrapport

Analyser: Ryska fusket är på DDR-nivå

Den ryska dopningsskandal som just nu rullas upp är helt jämförbar med den systematiska dopningen som skedde i Östtyskland. Det skriver DN:s Johan Esk i en krönika. Esk är på plats i Davos för helgens världscuptävlingar i längdskidor och skriver att ”det luktar skit från korna bredvid skidspåren och det stinker av dopning från idrotten i Ryssland.”

9 december 2016, 20.43
Den dopningsmisstänkte Aleksandr Legkov kysser guldmedaljen efter femmilen i Sotji-OS 2014.

Övergreppen i Köln

Marçal: Köln har aktiverat en ”rasistisk dubbelmoral”

”Det är intressant att notera hur många i väst som tar sexuella trakasserier och övergrepp på allvar först när förövarna är män med utländsk bakgrund”, skriver Aftonbladets Katrine Marçal i en ledare om övergreppen i Köln. Hon skriver om en ”rasistisk dubbelmoral” som har aktiverats i debatten. ”Det betyder å andra sidan inte att vi ska låta bli att prata om kultur gällande sexuella övergrepp”, skriver Marçal och exemplifierar: ”Våldtäkter, övergrepp och trakasserier är vanliga i auktoritära miljöer som det militära av en anledning. I samhällen där kvinnor har låg status.” Hon efterlyser även förmågan att hålla flera komplexa förhållanden i huvudet samtidigt – vilken saknats i debatten om övergreppen i Köln. ”Förhållandet mellan kultur, synen på kön, våld, sexualitet, ras och ­etnicitet är något av det mest ­komplexa som finns”, skriver Marçal.

10 januari 2016, 16.20
Marçal.