Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Pågatågen

Inrikes

Stora tågstopp planeras i Skåne

Flera omfattande tågstopp väntar i Skåne de kommande veckorna på grund av banarbete. Från fredag ersättas tågen mellan Malmö och Lund med buss i tio dagar, rapporterar Ekot. Och i tio veckor framåt kommer tågen stå still mellan Ängelholm och Helsingborg.

21 september 2023, 05.51
Ett Öresundståg på väg in på Malmö C

Avtalsrörelsen 2023-2024

Tågbolagen oförberedda på Sekos varselbesked

MTR, som kör tunnelbanan i Stockholm, var ovetande om det strejkvarsel som Seko på tisdagen gick ut med. Det rapporterar SVT Nyheter.

2 maj 2023, 16.24
Illustrationsbild.

Ekonomi

Vild strejk hotar Pågatågen om skyddsombud får gå

En grupp anställda vid Pågatågen i Skåne har meddelat att de kan gå ut i vild strejk på måndagen.

4 januari 2021, 10.26

Inrikes

Trafikverket informerade inte om svåra rälsskador

Trots att Trafikverket i mer än ett halvår känt till hundratals allvarliga sprickbildningar på Västkustbanan har SJ och Skånetrafiken hållits ovetande, skriver Sydsvenskan/HD.

12 december 2020, 14.42
Arkivbild.

Första april

Sydsvenskans aprilskämt om #metoo-tåg får kritik

Sydsvenskans artikel om att Skånetrafiken ska döpa om Pågatågen till nya ”genusprövade och metoo-säkrade namn” möts av kritik. Artikeln, som är ett aprilskämt, anklagas på tidningens Facebook-sida för att driva med kvinnors kamp för rättvisa.

1 april 2018, 14.06
Ett lila Pågatåg.

Inrikes

Kroppskameror ska öka tryggheten för tågvärdar

Tågvärdarna på Pågatågen i Skåne ska börja bära kroppskameror i ett försök att öka tryggheten för personalen, rapporterar Helsingborgs Dagblad.

2 november 2017, 14.13
Arkivbild.