Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Rolf Gustavsson

Trumps USA • Röster om tillträdet

Analyser: Trump kommer att pusta och frusta mot det europeiska huset

Europa är i knipa och står inför både inre och yttre utmaningar. Det skriver Simon Tisdall i en analys i The Guardian. Han nämner bland annat att EU:s gränser hotas av Ryssland i öst samtidigt som relationen med USA och nye presidenten Donald Trump står inför en sällan skådad påfrestning.

25 januari 2025, 22:19
De tre europeiska ledarna Olaf Scholz, Emmanuel Macron och Donald Tusk samt USA:s president Donald Trump.

Italiens regeringskris

Analyser: Italien behöver alla ”extra liv” de kan få

Under torsdagen meddelade Italiens premiärminister Mario Draghi sin avgång och timmar senare upplöste preisdent Sergio Mattarella parlamentet. Nu väntas nyval i Italien, något som förändrar förutsättningarna radikalt enligt SvD:s Rolf Gustavsson.

21 juli 2022, 21:40
President Sergio Mattarella

Kritiken mot EU:s jordbrukspolitik

Analys: Håller EU:s jordbrukspolitik på att kollapsa?

”Håller den utlovade grönare jordbrukspolitiken på att kollapsa?” frågar sig Rolf Gustavsson i en analys i SvD.

31 maj 2021, 14:23
Plantering av spenat och andra grönsaker utanför skånska Vellinge.

Ekonomi

Kolumnist: Italien knappt undan bankrutt

Italienkännaren Rolf Gustavsson skriver på SvD om de knappa marginaler som räddat Italien undan total konkurs. För inte är det Berlusconi. Ändå är det han, år efter avgång och tyngd av domar, som håller i kontrollen, skriver Gustavsson.

4 augusti 2013, 11:29