Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Seaworld

Ekonomi

Seaworld byter namn efter kritikstorm

Seaworld Entertainment byter namn till United Parks & Resorts från och med nästa månad, rapporterar Market Watch.

30 januari 2024, 14.40

Utrikes

Semesterjätte slutar sälja resor till Seaworld

Resebolaget Thomas Cook meddelar att de nu helt slutar att sälja resor till djurparker som håller späckhuggare i fångenskap, skriver BBC. Enligt Thomas Cook är 90 procent av deras kunder oroade över djurens välmående.

29 juli 2018, 17.54

Ekonomi

Legolands ägare sneglar på att köpa Seaworld

Merlin Entertainments, som bland annat äger Legoland, uppges ha närmat sig Seaworld för att sondera terrängen inför ett potentiellt förvärv. Det uppger flera källor enligt Bloomberg.

5 oktober 2017, 19.05
Illustrationsbild från Legoland i Florida.

Sea Worlds kris

Späckhuggaren Tilikum från känd dokumentär död

Späckhuggaren Tilikum, som dödade en djurskötare på akvarieparken Seaworld i amerikanska Orlando, har i dag dött. Det rapporterar flera amerikanska medier.

6 januari 2017, 17.11
Tilikum 2009.

Sea Worlds kris

Efter kritik – Sea World stryker späckhuggarshow

Sea World i San Diego kommer att ta bort sin späckhuggarshow efter att i flera år ha kritiserats för hur djuren behandlas. Till 2017 ska showen ha ersatts och späckhuggarna kommer visas upp på ett sätt som fokuserar på deras naturliga beteende. – Vi lyssnar på våra gäster, vi utvecklas som företag och vi är alltid i förändring, sa parkens vd Joel Manby vid ett webbsänt framträdande, skriver AFP. Efter dokumentären ”Blackfish” sändes 2013, som framställde valarnas fångenskap som djurplågeri, har parkens besökssiffror dalat stadigt.

10 november 2015, 07.46

Sea Worlds kris

Styles i djurrättsutspel: ”Åk inte till Seaworld”

Tonårsidolen Harry Styles från One Direction uppmanar fansen att bojkotta Seaworld – och många tycks lyssna. Maningen kom från scenen under ett uppträdande i San Diego nyligen, rapporterar The Independent. Den amerikanska nöjesparken, känd för kritiserade uppvisningar med delfiner och späckhuggare, har en anläggning i staden. Djurrättsorganisationen PETA fångade snabbt upp utspelet och gav det stor spridning på nätet. Kort därpå reagerade ledningen för Seaworld med ett öppet brev och inbjudan till Styles att komma och ”ta reda på fakta”.

12 juli 2015, 13.24
Harry Styles / Späckhuggaren Lolita på Miamis havsakvarium