Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Sex and the city 20 år

Sex and the city 20 år

Cynthia Nixon tar hjälp av ”Miranda” i valkampanj

När Sex and the City-skådespelaren Cynthia Nixon nu satsar på politiken tar hon hjälp av sin forna rollkaraktär Miranda i kampen om väljarna.

7 juni 2018, 07:09
Cynthia Nixon har tagit fram Sex and the City-inspirerat kampanjmaterial.

Sex and the city 20 år

Sex and the city-skaparen: ”Skulle älska en ny säsong”

”Sex and the citys” upphovsman Darren Star öppnar upp för nya säsonger av serien, med samma skådespelare i rollerna. I en lång intervju med Variety i samband med seriens 20-årsdag säger han att han inte har hört något nytt om en tredje film, men att han gärna kan tänka sig en så kallad ”reboot”.

6 juni 2018, 23:27
Skådespelarna 2001.

Sex and the city 20 år

Analys: Sex and the city radikal även efter 20 år

Tjugo år efter att Sex and the city hade premiär är tv-serien fortfarande en kraft att räkna med, skriver författaren Jennifer Keishin Armstrong för BBC. Med sin frispråkighet bröt serien tabun och banade vägen för att kvinnor, exempelvis i reserverade Japan, vågade prata om sex och kräva mer från sina relationer.

6 juni 2018, 13:36
Sarah Jessica Parker, Kristin Davis, Kim Cattrall och Cynthia Nixon spelar hubvudkaraktärerna i Sex and the city.