Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Virusattacken ”Wannacry”

Virusattacken ”Wannacry”

Nordkorea slår tillbaka: Låg inte bakom Wannacry

Nordkorea förnekar att man bär ansvar för eller var inblandad i den omfattande it-attacken i våras, där datorer över hela världen infekterades av utpressningsviruset Wannacry. Både USA och Storbritannien har offentligt gått ut och anklagat diktaturen för att ligga bakom.

21 december 2017, 06.37
Illustrationsbild.

Virusattacken ”Wannacry”

Storbritannien: Nordkorea bakom jättelik cyberattack

Den världsomfattande cyberattacken som drabbade tusentals datorer med operativsystem från Microsoft i maj utfördes från Nordkorea, rapporterar BBC. Ben Wallace, Storbritanniens minister för säkerhet, säger att myndigheterna är så övertygade det går att bli.

27 oktober 2017, 22.27
Nordkoreas diktator Kim Jong-Un/Övervakning av den skadliga koden, Sydkorea.

Virusattacken ”Wannacry”

Mærsk förlorade upp mot 2 miljarder på hackerattack

Datattacken mot Møller-Mærsk i juni kostade koncernen upp mot två miljarder danska kronor, motsvarande nästan 2,5 miljarder svenska kronor. Det uppger bolaget i samband med sin rapport för andra kvartalet, skriver Berlingske Business.

16 augusti 2017, 08.22

Virusattacken ”Wannacry”

It-expert som stoppade Wannacry kvar i häkte

Britten Marcus Hutchins – som utnämndes till hjälte efter att ha stoppat en omfattande IT-attack i våras – sitter fortsatt frihetsberövad under helgen.

6 augusti 2017, 09.22

Virusattacken ”Wannacry”

Wannacry-hackare har plockat ut lösensumman

Hackare har tagit ut över 143 000 dollar i bitcoin av lösensumman som betalades ut efter attacken med utpressningsviruset tidigare i år, skriver CNBC.

3 augusti 2017, 23.14
Datorskärm med varningstext från hackarna.

Virusattacken ”Wannacry”

Stoppade globalt virus – har gripits av FBI

En brittisk dataspecialist som satte stopp för ”Wannacry”, en global virusattack som låste hundratusentals datorer världen över, har gripits av FBI i Las Vegas.

3 augusti 2017, 22.25

Virusattacken ”Wannacry”

Region Uppsala drabbat av Wannacry

Den ökända utpressningskoden Wannacry, som härjade som värst i våras, har slagit till mot Region Uppsala. Det rapporterar Svt.

7 juli 2017, 07.25

Virusattacken ”Wannacry”

Interpols chef vill se global samverkan mot cyberhot

Länder och brottsdekämpande organ måste jobba tillsammans för att slå tillbaka mot hot, speciellt nätattacker. Det säger Interpols chef Meng Hongwei, rapporterar AP.

4 juli 2017, 06.54
Arkivbild.

Virusattacken ”Wannacry”

Honda stoppade bilproduktion efter Wannacry-attack

Motorjätten Honda tvingades nyligen temporärt stoppa produktionen av bilar i en av sina fabriker, efter att utpressningsviruset Wannacry drabbat fordonsjättens nätverk. I fabriken tillverkas bland annat modellerna Accord och Odyssey och totalt producerar man runt 1 000 fordon om dagen. Det var på söndagen som Honda upptäckte att viruset hade slagit till mot företagets datanät. Detta trots att man gjort försök att säkra systemen i maj, när Wannacry härjade som mest. Ingen annan av Hondas fabriker har påverkats av Wannacry, och produktionen i fabriken ska nu vara igång igen.

21 juni 2017, 10.02

Virusattacken ”Wannacry”

Nordkorea misstänks ligga bakom Wannacry

Hackerattacken Wannacry som drabbade ett stort antal myndigheter och företag världen över kan ha kommit från Nordkorea, rapporterar BBC och Washington Post.

16 juni 2017, 11.52
En skärm på en dator i Taiwan som drabbats av Wannacry.