Hem
(TT)

Täby fick pengar för att ta emot flyktingar – sa nej

För några dagar sedan skickade Täbybon Jon Karlung ett brev till sin kommun med ett erbjudande: Han skulle skänka dem 100 000 kronor förutsatt pengarna gick till att ”hjälpa människor på flykt att starta ett nytt liv i Täby”. Svaret från kommunen blev dock nej, enligt Aftonbladet. Motiveringen var att det inte är pengarna som är problemet utan logistiken. Karlung gav dock inte mycket för de orden.
– Jag tror att Täby har tagit emot 50 flyktingar trots att vi är en av Sveriges rikaste kommuner. Jag tycker det är pinsamt och jag skäms för min hemkommun, säger han till tidningen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen