(KACPER PEMPEL / TT NYHETSBYRÅN)

Teknikjättar har insett sina problem – med mångfald

Silicon Valley lider av allvarliga mångfaldsproblem då såväl arbetsstyrkorna som styrelserummen till största delen består av vita män. Det är ett problem vilket företag som Apple, Google och Facebook först nu insett och vill förändra, skriver The New York Times.
Hittills har Google lanserat ett projekt för att motverka fördomar och Facebook tar hjälp av ideella organisationer för att väcka teknikintresse hos unga tjejer. Det är bra, men inte bra nog, menar artikelförfattaren som föreslår ett par åtgärdspunkter.
Bland annat föreslås att företagen bör ta in praktikanter från fler skolor än toppuniversiteten, öppna upp anställningsintervjuer för att undvika nepotism och skapa ett arbetsklimat med mindre press och fientlighet.

Företagens satsningar

Bakgrund

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen