Telsas vd Elon Musk la minst 130 miljoner dollar på Donald Trumps valkampanj. (Alex Brandon / AP)

Tesla rusade i dag igen – upp 40 procent sedan valet

Tesla fortsätter rallyt uppåt i spåren av förra veckans presidentval. På måndagen steg aktien ytterligare 9 procent och med förra veckans starka uppgång har nu 300 miljarder dollar adderats till börsvärdet, skriver Bloomberg.

– Musk gick ”all in” på en Trump-seger, så det är förståeligt att marknaden ser att Tesla skulle kunna tjäna på utgången, säger Interactive Brokers chefsstrateg Steve Sosnick till Bloomberg.

Aktien i Tesla passerade redan förra veckan ett börsvärde på 1 000 miljarder dollar. Den har totalt stigit 39 procent sedan valet, skriver Bloomberg.

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen