Tidigare riksbankschef: Vi behöver bli fattigare
Det kommer att bli nödvändigt för svenska hushåll att acceptera ”en viss anpassning i plånböckerna” framöver, till följd av inflationen. Det säger Lars Heikensten, tidigare riksbankschef och numera ordförande i Finanspolitiska rådet, till SR:s Ekonomiekot Extra.
De fyra partierna som ingår i regeringsunderlaget – M, SD, KD och L – måste därför kompromissa en hel del om de vallöften om diverse stöd som presenterats under valrörelsen, för att inte riskera att bryta mot det finanspolitiska ramverket, menar han.
– [Det] vore i hög grad olämpligt att spä på efterfrågan rejält i det här läget och elda på ekonomin, samtidigt som Riksbanken försöker bromsa. Det kommer att leda till högre räntor, vilket i sin tur kan leda till bekymmer på bostadsmarknaden, säger han till Ekonomiekot Extra.
Läs även
Så får du den bästa ekonomibevakningen:
Nyheten du läste här kommer från Omni Ekonomi, som är Omnis systerapp. Omni Ekonomi hjälper dig att navigera i den just nu turbulenta ekonomiska verkligheten – med nyheter, analyser och handfasta råd kring din privatekonomi. Just nu får du testa Omni Ekonomi i tre månader för 99 kronor. Erbjudandet gäller även dig som har testat Omni Ekonomi tidigare.