Tillverkare hoppas att 2024 ska bli vikbara telefonens år
Flera smartphonetillverkare – bland annat Samsung, Motorola och Huawei – hoppas att 2024 ska bli året då vikbara telefoner slår igenom på allvar, något som ska få fart på en trött smartphonemarknad. Det rapporterar Financial Times.
Samsung skriver till exempel i en rapport att företaget ser vikbara telefoner som en nyckel till tillväxt i flaggskeppssegmentet.
Vikbara telefoner utgör i dag bara en dryg procent av den totala smartphonemarknaden, men analysfirman Counterpoint Research skriver att vikbara telefoner kan komma att utgöra en tredjedel av alla sålda smartphones i premiumsegmentet till år 2027.
Sajten Mobile Syrup konstaterar samtidigt att smartphonejätten Apple inte tycks vara på väg att lansera någon vikbar telefon, trots att ihärdiga rykten om saken förekommit under flera års tid.