Arkivbilder. (TT)

Tioåringar i USA förbjuds att nicka

Fotboll är ingen barnlek. I alla fall inte när det kommer till att nicka, om man frågar USA:s fotbollsförbund. Efter att flera barn drabbats av hjärnskakning har föräldrar dragit förbundet inför rätta – och nu går man ut med nya riktlinjer om att barn under tio år inte får nicka, skriver New York Times.
Men svenska experter är skeptiska.
– Enligt de undersökningar jag tagit del av har de flesta hjärnskakningar inträffat vid kollisioner mellan spelare, med målburen, eller vid fall och sådana saker. Relativt få har orsakats av nickande, säger hjärnskakningsexperten Yelverton Tegner till TT.

Debatten är inte ny:

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen