Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Arkivbild på Kristoffer Jakobsen.
Arkivbild på Kristoffer Jakobsen. (Gabriele Facciotti / AP)
Alpina världscupen

Tog sig äntligen i mål – kan räcka till OS-plats

Av Linus Lindgren
Publicerad: 25 jan.
ANNONS

För första gången sedan mars 2025 har Kristoffer Jakobsen tagit sig i mål i den alpina världscupen. Resultatet gör att hans dröm om att få åka till OS lever.

Jakobsens säsong har varit kantad av urkörningar eller så svaga förstaåk att han inte fått vara med i det andra. Men under söndagens slalom i Kitzbühel lyckades han säkra en 13:e-plats.

För att få en OS-plats måste Svenska olympiska kommittén anse att det är möjligt att åkaren kan bli en av de tolv bästa på OS.

ANNONS
Svensken gick ut i andra åket på 18:e plats
Sveriges Television
För Fabian Ax Schwartz slutade dagen på en 17:e plats
Expressen
Var 1,43 sekunder bakom segraren Manuel Feller
Aftonbladet
Annons
Upp till 20% rabatt inför höstens träning — se veckans deals hos Gymgrossisten
Gymgrossisten
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Alpina världscupenKristoffer JakobsenAlpint

Slovenskan kom på plats 18 – duschades i champagne

Ovanliga scener inträffade i den alpina världscupavslutningen i Lillehammer på söndagen, rapporterar Sportbladet.

22 mars, 13.50
Ilka Stuhec efter loppet.

Styrkebesked för Hector – säsongens första seger

Alpinstjärnan Sara Hector vinner dagens storslalom i tjeckiska Spindleruv Mlyn efter två starka lopp. Det var 33-åringens första världscupseger för säsongen, med två veckor till OS.

24 januari, 14.39
Sara Hector jublar efter segern.

Kan ha säkrat OS-platsen – framför ögonen på Zlatan

Felix Monsén slog till med ett superlopp i störtloppet i Kitzbühel på lördagen. Han blev tia, vilket är 31-åringens bästa placering i världscupkarriären.

24 januari, 14.00
Felix Monsén under dagens lopp.