Hem
Arbete med nya spår och slipers på Södra stambanan. (Johan Nilsson/TT / TT Nyhetsbyrån)

Trafikverket räknade fel i tio år – järnväg gynnades

Trafikverket har under tio år använt en felaktig modell för att räkna ut vilka infrastrukturprojekt som är lönsamma för samhället, rapporterar Ekot. Resultatet har blivit att järnvägssatsningar gynnats, på bekostnad av satsningar på vägar. Enligt ett internt dokument kan nyttan med vissa järnvägsprojekt ha överskattats med 20 procent.

Det mest anmärkningsvärda felet är att den modell som använts överskattat hur mycket höginkomsttagare värderar en tidsvinst vid en tjänsteresa. Modellen har antagit att den som tjänar mycket i stort sett inte bryr sig om priset för resan, bara den går fort – något som inte stämmer.

Trafikverket uppger att man numera använder en korrekt modell. Att det tog så lång tid att upptäcka felet förklaras med att man ”saknat kompetens och förmåga.”

Läs också

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen