Hem
Illustrationsbild. (ADAM IHSE / EXPONERA / TT NYHETSBYRÅN)

Trots 250 nya platser: Häktena är nästan fulla

Trots att landets häkten har byggts ut med 250 platser är nästan alla häkten fullbelagda, rapporterar Ekot på Sveriges Radio. Enligt justitieminister Morgan Johansson (S) är en förklaring till det höga trycket att polisen har gripit fler kriminella sedan lagstiftningen för grova vapenbrott skärptes den 1 januari 2018.

Nils Öberg, som är generaldirektör på Kriminalvården, menar att det finns fler förklaringar. Till exempel att många av häkteslokalerna är gamla och otjänliga.

– Den tredje faktorn är att vi även har lite personalbrist på sina ställen som gör att vi inte kan bemanna upp verksamheten fullt ut, säger Öberg till SR.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen