Trump: Måste vara med och välja Irans nästa ledare
Donald Trump säger att han själv måste vara personligen delaktig i valet av Irans nya ledare i en intervju med Axios.
– De slösar tid. Khameneis son är en lättviktare. Jag måste vara inblandad i utnämningen, som med Delcy i Venezuela, säger han.
Presidenten säger vidare att han vägrar att acceptera en ny iransk ledare som kommer att fortsätta att driva Khameneis politik, vilket Trump säger skulle tvinga USA att återuppta kriget ”om fem år”.
Läget i Iran — detta har hänt
- Ayatolla Ali Khamenei dödades i attacker från Israel och USA mot Teheran under lördagen.
- Mojtaba Khamenei, ayatollans son, har enligt uppgifter till Iran International utsetts till ny högste ledare av Irans expertråd.
- Irans revolutionsgarde har stärkt sitt grepp om makten och deltar i alla större beslut efter attackerna.
- Internet i Iran har legat på cirka en procent av normala nivåer efter nedstängning, vilket lett till informationsblackout.
- Attackerna mot Teheran har lett till dödsfall, skador och skador på kulturarv och infrastruktur, enligt Unesco och iranska myndigheter.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen