(FRANCOIS LENOIR / TT NYHETSBYRÅN)

”Uber pop är ett hot mot hela välfärdsstaten”

Samåkningstjänsten Uber pop är inte bara ett hot mot den etablerade taxibranschen. Om företaget tillåts växa kommer andra tjänster etableras där beställningar kan göras skattefritt via en mobilapp. Det skriver ­Claudio Skubla, från Svenska Taxiförbundet, i en debattartikel i SvD.
Han varnar för att utvecklingen på sikt är ett hot mot hela välfärdsstaten. ”Fågelviksgruppen som är Sveriges största taxi­företag betalar i dag omkring 1,5 miljarder kronor per år i löneskatt, arbetsgivaravgift och moms. Taxi Stockholm betalar ungefär en miljard kronor”, skriver han. ”Det är i allra högsta grad en politisk fråga att försvara denna ordning”.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen