Upprörande bilden: Isbjörnen tvingas svälta
En utmärglad isbjörnshona som stapplar ut på isen i en desperat jakt på mat. Fotografen Kerstin Langenbergers bild från Svalbard sprids nu i sociala medier. På Facebook skriver hon själv om hur de smältande isarna gör att isbjörnshonarna blir synbart undernärda.
”De välmående björnarna är så gott som uteslutande hanar, som jagar långt ut på packisen. Honorna blir kvar på land”. Langenberger sätter utvecklingen i samband med att isarna smälter, och därmed blir mer otillgängliga för honorna, som stannar på land för att föda upp ungarna.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen